Totalisaator – populaarne panustamissüsteem spordis

Spordiennustustega puutusin ma esialgu kokku vähem ja olin vaid vahel kuulnud – näinud meediast midagi ja oli mingisugune hägune ettekujutus. Ajapikku aga hakkasin märkama, et järjest rohkem tuttavaid on hakanud oma lemmikmeeskondadele kaasa elama ja neile ka väikeseid panuseid tegema, et võistlustele kaasaelamine veelgi elamusterohkemaks muuta.

Tundub, et sellest on saanud mingisugune uus meelelahutusviis. Seega mõtlesin teha siia väikese ülevaate, et mida kujutab endast spordiennustuste totalisaator ja kust see süsteem üldse alguse sai.

Kuidas totalisaator töötab?

Totalisaator on hasartmängusüsteem, kus kõik panused pannakse ühte “patta” kokku ning peale teatavaid teenustasusid, jagatakse võidusumma nende vahel, kes tegid võistluse võitja(te)le panuse.

Näiteks kui hobuvõiduajamises võidab populaarseim hobune, jagatakse see raha suurema hulga inimeste vahel ja võidusumma on väiksem. Kui aga võidab mõni hobune, kellele on teinud panuse väiksem arv inimesi, siis läheb kogu ennustustele pandud raha jagamisele väiksema hulge inimeste vahel ja tänu sellele on nende võidusumma inimese kohta suurem.

Selles mõttes on tegu väga ausa süsteemiga, et seda ei saa keegi kolmas isik manipuleerida ja võidusummade suurus sõltub ainult panustajate arvust ja kui palju ning kellele nad panustavad. Kihlveokontor võtab ainult vahelt oma protsendi ja teenustasu. Hobuvõiduajamise puhul läheb üks osa inimeste panustatud rahast ka hobuste võidufondi, muutes sellega hobuvõiduajamised isemajandavaks süsteemiks, mis peab üleval riigi hobutööstust.

Kust pärineb Pari-mutuel Betting ja totalisaator?

Totalisaatori kontseptsiooni taga oli 1860ndatel mees nimega Joseph Oller, katalaani päritolu Pariisi resident. Ta käis välja hasartmängusüsteemi, mida nimetatakse “pari – mutuel” ja tähendab isekeskis panustamist, kus kõik individuaalsed panused hobustele löödi kokku, arvestati maha teatud teenustasud või protsendid ja jagati võitjate vahel, proportsionaalselt nende tehtud panustega.
Sellest sai kiiresti populaarne alternatiiv vanale süsteemile, kus kihlveokontorid olid eelnevalt juba väljamaksete suhted ise ära fikseerinud.

Uus süsteem andis aga panuste tegijatele paremad shansid suuremaid summasid võita ja enam ei pidanud pikalt otsima, et leida paremate väljamaksetega kihlveokontorit, sest nüüd sõltus kõik panuste tegijate arvust ja võistlejatest endist.

Suur miinus oli tol ajal aga see, et panust tehes ei olnud aru saada, et kui suur võidusumma võiks lõpuks siiski tulla, kuna tehnoloogia arenes järele alles natukene hiljem. Joseph Oller kõrvaldas selle vea kiiresti ja nii hakati stendidele ja tahvlitele jooksvalt panustajate arvu ja väljamaksete muutuvaid summasid üles kirjutama, et kõik oleks läbinähtavam. See süsteem andis hasartmängu mängijatele parema enesetunde, lisas rohkem põnevust ja nii sai totalisaator kiiresti populaarseimaks spordiennustustes kasutatavaks süsteemiks.

Olen ka ise mõned korrad nüüdseks spordile ennustusi teinud ja päris lahe tunne on vahel koos lemmikmeeskonna võiduga ka lisaks natuke raha võita. Nii et täitsa julgen soovitada!