Spordiennustus – millega tegu ja kuidas sellele läheneda?

Kuna mu pojad veel täisealised ei ole, siis ei saa nad ka õnneks raha peale spordiennustusi teha, kuigi nad selle vastu suurt huvi tunnevad. Aeg – ajalt vaatame koos mõnd jalgpallimatši ja püüame tulemusi ära arvata.

Nemad tahaks juba rahalisi panuseid teha, kuid püüan neid ikka veenda, et selliseid asju niisama lihtsalt ei tehta ja oodaku veel natuke selle kiire asjaga. Vanemana on ikka raske sellises olukorras aru saada, milline käitumine oleks õigem, kuid ma leian, et kui ma oma poistega nendel teemadel räägin ja neid õpetan, siis on see ikkagi parem lahendus kui pea liiva alla peitmine. Sest täisealiseks saades on neil ikkagi valikuvabadus raha peale hakata mängima ja siis on juba ehk hilja hakata lapsevanemat mängima. Seega tooksin ära mõned spordiennustuse nüansid, mida ma ka poistele olen proovinud õpetada.

Spordiennustus on lai mõiste

Sprodiennustuste alla ei käi tegelikult ainult spordivõistlused, vaid tegelikult koondub selle mõiste alla terve valik igasuguseid kihlveovorme, mille tulemusi arvutab totalisaator. Näiteks Suurbritannias on väga palju erinevaid spordiennustuste vorme: lisaks klassikalisele hobuvõiduajamisele ja igasugustele jalgpallimängudele jne ennustatakse ka valimiste tulemusi, jõuluaegset ilma ja isegi erinevatel kuulsuste teemadel. Näiteks veeti seal isegi kihla, et kas Beckhami pojast saab isa jälgedes astuv jalgpallistaar või nt 2000. aastal ennustati, et kas tuleb maailmalõpp või mitte. Nii et see ampluaa on spordiennustuste puhul ülilai! Kuid meie siin Eestis muidugi tegeleme siiski peamiselt spordivõistlustele panustamisega ja nii hulluks siin see kihlveokontorimaailm läinud pole.

Lemmikmeeskonnale panustamisest

Spordivõistlustele panuste panemine on paljude jaoks võimalus oma lemmikmeeskonnale poolehoidu näidata ja kummalisel kombel on paljud nõus tegema panuse oma isiklikule lemmikule, mitte mängu favoriidile. Kuigi see teeb mängule kaasaelamise adrenaliinirikkamaks, ei ole see majanduslikus mõttes eriti hea samm puhtalt emotsioonidest lähtuda.

Oluline on jääda objektiivseks

Kuna ka mu teismelised pojad tahavad sageli emotsionaalseid otsuseid teha, siis tunnen nende isana, et minu kohus on neile selgitada spordiennustuste tegemise tõeliseid tagamaid. Siin on väga palju faktoreid, mida peaks jälgima ja ilma eeltööd tegemata pole spordiennustustesse mõtet oma raha investeerida.

Üks oluline osa on enda kurssiviimine võistlevate meeskondade hetkevormiga ning samuti nende võistlusajalooga. Lisaks aitavad kaasa ka igasugused lisanüansid – näiteks võib meeskond nõrgemini mängida, kui mõni võtmemängija on olnud just haige või meeskonnal on olnud sisemisi pingeid või treeneri vahetus vms. Igasugune lisainfo aitab otsuse tegemisele kaasa. Lisaks veel ka kogu selle informatsiooni objektiivne analüüsivõime – nimelt oleme me inimestena kõik siiski mingis suunas mõjutatavad ja meie endi psühholoogia on vahel meile takistuseks, mis ei lase meil pilti laiemalt näha. Näiteks töötleme infot valikuliselt – kui tahame midagi kuulda või näha, siis me alateadlikult otsime kinnitust enda ideedele ja ignoreerime muud infot. Seega on oluline olla ka avatud olukordadele, kus uus info võiks meie meelt muuta.

Seega parim nõu, mida ma oskaksin anda, on see, et spordiennustuste tegemisel on vaja ka eeltööd teha ja ei tasu vaid oma emotsioonidest lähtuda! Jäägem nutikaks!