Spordiennustus – lihtsalt sportlik närvikõdi või ka tuluallikas?

Võib öelda, et spordiennustustel on sama pikk ajalugu kui spordil endal. Juba esimestest olümpiamängudest Vana-Kreekas on säilinud leide panustest, mis spordimängude jälgimise palju huvitavamaks muutsid. Juba üle 2000 aasta on inimestele pakkunud huvi võimalus kihlvedude sõlmimine, kuid inimestel on erinevad põhjused selle tegemiseks.
Spordifännid – inimesed, kes kasutavad spordiennustusi selleks, et mängude jälgimist põnevamaks muuta. Tihti tehakse panuseid koos sõpradega ning põhirõhk on spordimatšil endal, mitte tehtud panustel. Samas on panuste tegemine neile ka hea moodus, kuidas vastaval spordialal oma teadmisi näidata. Kui oled tõeline spordifänn, siis ei tee sa juhuslikke panuseid, kuid tead väga hästi mõlema meeskonna tugevaid ning nõrku külgi ning näitad panustega teistele oma teadmisi.

Närvikõdi otsijad – spordiennustustega need mängurid ei piirdu. Nad on valmis kihlvedudega ükskõik mille proovile panema. Internetist leiab saite, kus võib panuseid teha nii inglise kuningakoja tegemistele kui ka maailmalõpule. Erinevalt spordifännidest ei otsi need inimesed mõttekaaslasi – nemad otsivad lihtsalt vastaseid, kellega millelegi kihla vedada.

Rahategijad – need on inimesed, kes näevad alati ning kõikjal võimalust raha teenimiseks. Spordiennustused pole mingi erand. Oma võidu nimel on need inimesed tihti valmis ka seadusi või vähemalt eetikanorme rikkuma. Näiteks olid 20. sajandil kaks skandaali, mis illustreerivad klassikalisi pettusevorme ideaalselt. Esimene neist seondub Joseph Sullivani nimega. Ta maksis kaheksale korvpallurile 10 000 dollarit, et olulise mängu tulemust mõjutada. Teine skandaal tabas Ameerika jalgpallimaailma aastal 1906 ning sellesse olid segatud kaks meeskonda. Samas tõendasid hilisemad uuringud, et kahtlustused kokkulepitud tulemuse osas ei olnud põhjendatud.

Enne kui mõelda, milline panustaja on parem või halvem, tasub meeles pidada, et ka spordi juurde toob inimesi erinev motivatsioon. On selliseid, kes ei saa ilma lemmikspordita elada, aga puudu ei tule ka neist, kelle jaoks on kõige olulisem karjäär ja suured honorarid. Kuniks rõõmu pakub lihtsalt ennustuste tegemine ning väike võit-kaotus, on kihlveod võrdväärsed spordi enda ning teiste meelelahutusvormidega