Jaapani pingutused hasartmängude legaliseerimiseks

2018. aasta on juba suure hooga käima läinud, kuid palju on ka veel ees. Millised on maailma mastaabis suurimad muudatused, mida kasiinotööstuses oodatakse?

Üks suurimaid 2018. aastal jätkuvalt aktuaalseid teemasid hasartmängude maaailmas on asjaolu, et turule oodatakse pikisilmi uut suurt tegijat – Jaapanit. Siiamaani pole Jaapanis sisuliselt olnud võimalik hasartmänge mängida (mõne väikese erandiga, kus seadustest püütakse mööda nihverdada), kuid kasiinotööstus teeb suuri pingutusi, et seal hasartmängude seadus läbi suruda.

Pikalt kestnud protsess

2017. aasta lõpuks loodeti Jaapani kaheetapilise hasartmänguseaduse teise poole tulemuste selginemist, kuid sügisesed valimised lükkasid hasartmänge puudutava seaduse hääletuse edasi (inglise keeles “the Integrated Resort Implementation Bill”).

Seaduse esimene pool, IR Promotion Bill, kiideti heaks juba 2016. aasta detsembris ja sisuliselt muutis see hasartmängud Jaapanis seaduslikuks. Samas ei saa kasiinod siiamaani veel oma uksi avada, kuna puudub seadus, mis täpsemalt kasiinode tegevust reguleeriks ja samuti puudub sellel tegevusel igasugune raamistik. Seda tagakski hasartmängude seaduse teise poole heakskiitmine ehk siis seesama Implementation Bill.

Tuleviku väljavaated

Loodetakse, et 2018. aastast saab aasta, kus Jaapani seadusandlik kogu, kahekojaline Kokkai, võtab vastu seaduse, mis loob Jaapanis süsteemi hasartmängutööstuse toimimiseks. Järgmised Kokkai hääletussessioonid toimuvad tavapäraselt juuni lõpus ja erakorralised hääletused veel ka 2018. aasta sügisel.

Kui seadus läbi läheb ja Jaapan hasartmängude turule peaks tulema, ennustatakse, et litsntse saab hakata ostma alles millalgi 2019. aastal. Hulk kasiinohiiglasi on juba Jaapanis kasiinode avamise vastu huvi üles näidanud, sealhulgas Melco Resorts & Entertainment, Las Vegas Sands, Caesars Entertainment Corp., Hard Rock International ja paljud teised. Seega ärimeeste huvi hasartmängud jaapanlastele kättesaadavaks teha on väga suur.

Läheb veel aega

Hasartmängutööstuse spetsialistid aga usuvad, et enne 2024. aastat ükski kasiino Jaapanis veel uksi ei ava. Nii et ei teagi, mida lõpuni uskuda. Loomulikult võtab kogu uue toimiva süsteemi loomine aega ja ehk ei olegi see 2024. aasta ennustus nii mööda. Eks siis tuleb oodata ja vaadata. Igatahes oleks päris põnev tulevikus Jaapanisse reisida ja seal ka mõnda kasiinot külastada – see oleks kindlasti midagi väga erilist. Ja arvestades jaapanlaste robotihulllust – ehk oleks seal selleks ajaks ka juba robotitest diilerid valmis ehitatud. See poleks Jaapani puhul sugugi nii utoopiline, kuna juba praegu on hotelle ja asutusi, kus kliente teenindavad inimnäoga robotid!