Hasartmängud ning selle alaliigid

Hasartmängud on mõiste, mis hõlmab väga paljusid erinevaid mänge. Ühine on nende puhul see, et inimesed teevad rahalisi panuseid ning heal juhul ka võidavad.

 

 

Mängud võib jaotada kaheks:

  1. Mängud, mille tulemus sõltub üksnes õnnest;
  2. Mängud, mille tulemus sõltub teadmistest ja õnnest.

 

Esimest tüüpi mängud on programmeeritud nii, et mängude korraldaja, üldjuhul kasiino, teeniks võimalikult palju raha. Hasartmängud on nende korraldajale üksnes äri, mis baseerub matemaatikal. Muidugi võib ka mängija kasiinost võitjana väljuda, aga pikas perspektiivis võidab alati kasiino. Nii saab iga mängu puhul arvestada maja eelist (house edge), mis näitab võidu tõenäosust. Sellesse kategooriasse kuuluvad näiteks bingo loto ning mänguautomaadid.

 

Teist tüüpi mängud nõuavad teadmisi ja oskuseid, aga ka siin mängib saatus alati olulist rolli ning ka nende puhul on kasiinol eelis. Selle kategooria alla kuuluvad näiteks pokker, blakjack ning kõiksugu spordiennustused.

 

Kuidas hasartmängud veel jagunevad?

 

Hasartmänge võib jagada väga erinevatesse kategooriatesse, aga üldiselt näiteks nii:

  • Kaardimängud – mängudes, kus mängija mängib kasiino, mitte teiste mängijate vastu, on maja ülekaal väiksem. Hea näide on blackjack, milles on kasiino eelis üksnes 0,28%.
  • Mänguautomaadid – mängu tulemus määratakse kindlaks hetkel, mil vajutatakse nuppu kirjaga „spin”. Kui pokkerimängija võib poole mängu pealt mingeid otsuseid teha, siis mänguautomaatide puhul tulemust enam muuta ei saa. Kasiino eelis on neil mängudel 2-15 protsenti.
  • Täringumängud – populaarseimad on näiteks craps ja sic bo. Crapsi eelis on 0-1,41 protsenti, aga sic bo puhul on mäng kallutatud kasiino kasuks koguni 2,78 kuni 33,33 protsenti.
  • Rulett – tegelikult kuulub see mäng samuti laiemasse kategooriasse, aga Eesti kasiinodes (online kasiinod) tuntakse neist peamiselt vaid ruletti. Maja eelis on ühe nulliga ruletil 2,7%, aga kahe nulliga ruletil 5,26%.

 

Kuigi mõne mängu eelis näib suhteliselt madal, teevad need numbrid oma tööd aeglaselt ning vääramatult. Asjata ei öelda, et hasartmängud on maailma üks tulusamaid ettevõtlusvorme.